PASZPORTY

Trwają wakacje, czas urlopów i wyjazdów. W tym okresie mamy bardzo dużo telefonów i pytań w sprawie wystawiania paszportów i dlatego chciałabym opowiedzieć parę słów o tym, co należy zrobić, żeby móc legalnie przekroczyć granicę ze swoim zwierzakiem.

Paszport jest to dokument, który jest obowiązkowy jeżeli chcemy przekraczać granicę z psem, kotem lub fretką. Może go wystawić lekarz weterynarii, który ma do tego uprawnienia i robi to podczas jednej wizyty trwającej około 45 minut.

Przed wypisaniem dokumentu zwierzę musi być trwale oznakowane – czyli musi mieć wszczepionego mikroczipa, na którym zapisany jest jego indywidualny numer. Następnie zwierzę musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Nawet jeżeli psiak czy kociak był szczepiony wcześniej, a nie był w tym czasie zaczipowany, lub na odpowiednim zaświadczeniu nie mamy wpisanego numeru mikroczipa, musimy powtórzyć szczepienie. 

Dopiero po wykonaniu tych czynności jesteśmy gotowi aby wystawić paszport.

Należy pamiętać, że pierwsze szczepienie oznakowanego zwierzaka nabiera ważności dopiero po 21 dniach i dopiero wtedy możemy wyjechać za granicę. Bardzo ważne jest pilnowanie terminu szczepień przeciwko wściekliźnie (w Polsce co rok), bo przekroczenie terminu nawet o jeden dzień sprawia, że kolejne szczepienie jest traktowane jako “pierwsze” i znów trzeba czekać 21 dni, żeby było ważne.

Przed podróżą warto sprawdzić, czy kraj do którego się wybieramy, nie ma dodatkowych wymagań dotyczących podróżujących zwierząt – czasem jest to podanie tabletki na odrobaczanie lub wykonanie badania klinicznego.

Powyższe informacje dotyczą przemieszczania się w granicach Unii Europejskiej. Jeżeli chcemy przekroczyć jej granice, to dodatkowo konieczne jest wykonanie badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Próbka krwi do takiego badania musi zostać pobrana nie wcześniej niż 30 dni po szczepieniu, a na sam wynik czeka się około miesiąca, dlatego takie badanie musimy zaplanować dużo wcześniej przed wyjazdem.

Nie są to na pewno wyczerpujące informacje na temat przepisów dotyczących podróżowania ze zwierzętami towarzyszącymi. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania to zapraszamy do kontaktu telefonicznego z przychodnią. Można również szukać informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy udanych wyjazdów!

Dodaj komentarz